RCP-1600-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 109
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
RCP-1600-48
DigiKey Part Number
1866-3970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP-1600-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1608W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RCP-1600-48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
33.5 A