PSP-600-27
DigiKey Part Number
1866-3920-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSP-600-27
Description
AC/DC CONVERTER 27V 599W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 27V 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.69" L x 4.72" W x 3.66" H (170.0mm x 120.0mm x 93.0mm)
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
27V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
22.2 A