PSD-30A-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V Input
PSD-30A-12
DigiKey Part Number
1866-5414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSD-30A-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Efficiency
77%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V