PLM-12-700
DigiKey Part Number
1866-3813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLM-12-700
Description
LED DRVR CC AC/DC 11-18V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 11 ~ 18V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
13 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
SCP
Part Status
Active
Ratings
IP30
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
83%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.71" L x 1.50" W x 0.87" H (145.0mm x 38.0mm x 22.0mm)
Voltage - Input (Min)
110VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
11 ~ 18V