PB-120P-54C
DigiKey Part Number
1866-3725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-120P-54C
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 55.2V 2.2A
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 55.2V 2.2A 54V
Category
Voltage - Input
88 ~ 132VAC, 176 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
121.44W
Series
Size / Dimension
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Obsolete
Termination Style
DIN, 3 Pin
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid
Operating Temperature
-10°C ~ 45°C
Battery Cell Size
54V
Approval Agency
CB, CE, cULus, GS
Number of Cells
1
Weight
1240 g
Voltage - Nominal
55.2V
Base Product Number
Charge Current - Max
2.2A