MSP-1000-48
DigiKey Part Number
1866-5557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP-1000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 2.50" H (218.0mm x 105.0mm x 63.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Current - Output 1
21 A