MDR-100-48
DigiKey Part Number
1866-1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDR-100-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 96W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDR-100-48 Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
96W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 2.17" W x 3.54" H (100.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CCC, cURus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V