LPF-25D-42
DigiKey Part Number
1866-3189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF-25D-42
Description
LED DRVR CC AC/DC 23.1-42V 600MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600mA 23.1 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LPF-25D-42 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
25 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
85.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.83" L x 1.57" W x 1.26" H (148.0mm x 40.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, PSE
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
23.1 ~ 42V
Base Product Number
Current - Output (Max)
600mA