LOP-500-48
DigiKey Part Number
1866-LOP-500-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-500-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 322W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.08" H (127.0mm x 76.2mm x 27.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
6.7 A