LOP-200-36
DigiKey Part Number
1866-LOP-200-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-200-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 140W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
3.9 A