LDD-700H-WDA
DigiKey Part Number
1866-5292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD-700H-WDA
Description
LED DRIVER CC BUCK 3-45V 700MA
Customer Reference
Detailed Description
700mA 3 ~ 45V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
32 W
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Constant Current
Efficiency
95%
Topology
Buck
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Module, Wire Leads
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
1.60" L x 0.93" W x 4.34" H (40.6mm x 23.6mm x 110.2mm)
Voltage - Input (Max)
50V
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Output
3 ~ 45V