LDD-350LS
DigiKey Part Number
1866-5287-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD-350LS
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-28V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 2 ~ 28V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Dimming
PWM
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Constant Current
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Buck
Package / Case
16-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.00" L x 0.41" W x 0.37" H (25.4mm x 10.5mm x 9.3mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Max)
32V
Base Product Number
Voltage - Output
2 ~ 28V