IDPC-45-1050 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 69
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 230
Datasheet
Thomas Research Products
In Stock: 0
1.05A 26 ~ 43V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
IDPC-45-1050
DigiKey Part Number
1866-2972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDPC-45-1050
Description
LED DRVR CC AC/DC 26-43V 1.05A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
1.05A
Manufacturer
Power (Watts)
45 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Obsolete
Features
SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Type
Constant Current
Efficiency
84%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.72" L x 2.62" W x 0.98" H (120.0mm x 66.5mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
26 ~ 43V