IDLC-45-500
DigiKey Part Number
1866-2929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDLC-45-500
Description
LED DRVR CC AC/DC 54-90V 500MA
Customer Reference
Detailed Description
500mA 54 ~ 90V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
45 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Obsolete
Features
SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Efficiency
85%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.72" L x 2.95" W x 0.98" H (120.0mm x 75.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
54 ~ 90V