HLP-60H-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Thomas Research Products
In Stock: 0
Datasheet
1.3A 28.8 ~ 48V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
HLP-60H-48
DigiKey Part Number
1866-2695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLP-60H-48
Description
LED DRVR CC AC/DC 28.8-48V 1.3A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
1.3A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
62 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Not For New Designs
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
90.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Rectangular, 6 Position
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.80" L x 2.09" W x 1.06" H (147.2mm x 53.0mm x 27.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, TUV, UR
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
28.8 ~ 48V