HDR-100-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 5
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 6.13A
Why & How to choose a MEAN WELL DIN Rail PSU
MEAN WELL Din Rail Series Introduction
HDR-100-15
DigiKey Part Number
1866-2231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR-100-15
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 92W
Detailed Description
EDA/CAD Models
HDR-100-15 Models
Category
Current - Output (Max)
6.13A
Power (Watts)
92W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.15" L x 2.76" W x 3.54" H (54.5mm x 70.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
15V