Image for MP-3030-120K-65-90 is not available
MP-3030-120K-65-90
DigiKey Part Number
1214-MP-3030-120K-65-90TR-ND - Tape & Reel (TR)
1214-MP-3030-120K-65-90CT-ND - Cut Tape (CT)
1214-MP-3030-120K-65-90DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-3030-120K-65-90
Description
LED COOL WHITE 6500K 3030
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting - White, Cool 6500K 2.68V 65mA 120° 1212 (3030 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
400mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1212 (3030 Metric)
CCT (K)
6500K
Supplier Device Package
3030
Flux @ 25°C, Current - Test
36lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
65mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.68V
Thermal Resistance of Package
9°C/W