CTM-14-4018-90-36-TW01
DigiKey Part Number
1214-1548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTM-14-4018-90-36-TW01
Description
LED MOD CTM WHITE RECT 4000K
 Datasheet
EDA/CAD Models
CTM-14-4018-90-36-TW01 Models
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
37V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
56 lm/W Warm White, 93 lm/W Cool White
Packaging
Tray
Current - Max
440mA
Part Status
Last Time Buy
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
LED Module
Viewing Angle
130°
Color
White, Warm / White, Neutral
Size / Dimension
24.00mm L x 20.00mm W
CCT (K)
1800K ~ 4000K
Height
1.58mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
14.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
825lm Warm White, 1370lm Cool White
Lens Type
Flat
Current - Test
400mA