L2C6-30902L04A0900
DigiKey Part Number
1416-L2C6-30902L04A0900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C6-30902L04A0900
Description
WARM-WHITE COB 90 CRI
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CS CoB Gen 2 White, Warm Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.9V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
155 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
900mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
13.50mm L x 13.50mm W
CCT (K)
3000K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.60mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
9.80mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1890lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
360mA