WSA58M-B13W24
DigiKey Part Number
67-WSA58M-B13W24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSA58M-B13W24
Description
PBS 22MM SPDT 5A 28V UL61058 MTN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Wire Leads
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.15mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
5A (DC)