SZ1SMB28AT3G
DigiKey Part Number
F11558TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11558CT-ND - Cut Tape (CT)
F11558DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB28AT3G
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMB28AT3G Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
590pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A