SLD33-018-B
DigiKey Part Number
SLD33-018-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD33-018-B
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Detailed Description
53.3V Clamp 95.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
SLD33-018-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
95.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V