SLD18-018
DigiKey Part Number
18-SLD18-018TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SLD18-018CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD18-018
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 174.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLD18-018 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
174.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V