SLD14U-017 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 312
Datasheet
23.2V Clamp 219.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
SLD14U-017
DigiKey Part Number
SLD14U-017-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD14U-017
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SLD14U-017 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
219.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V