SLD14U-017-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 428
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 2 312
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 808
Comchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
23.2V Clamp 219.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
SLD14U-017-B
DigiKey Part Number
SLD14U-017-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD14U-017-B
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLD14U-017-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
219.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V