Image for LFR250303P is not available
LFR250303P
DigiKey Part Number
5666-LFR250303P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFR250303P
Description
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 250V 3 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
30 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class R Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Box
Fuseholder Type
Block
Part Status
Active
Number of Circuits
3
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)