AQHV15-01LTG
DigiKey Part Number
AQHV15-01LTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
AQHV15-01LTGCT-ND - Cut Tape (CT)
AQHV15-01LTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQHV15-01LTG
Description
TVS DIODE 15VWM 35VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35V Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Category
Power - Peak Pulse
250W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
43pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A (8/20µs)