1.5KE7.5CA
DigiKey Part Number
1.5KE7.5CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE7.5CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE7.5CA
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.3V Clamp 134.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE7.5CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
134.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.3V