0607040.UXTH500P
DigiKey Part Number
18-0607040.UXTH500P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0607040.UXTH500P
Description
FUSE CERM 40A 500VAC 500VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Radial Bend Cylinder
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Tray
Melting I²t
2570.0
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.482" Dia x 1.315" L (12.25mm x 33.40mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.00000187 Ohms
Voltage Rating - AC
500 V