Image for JLLN050.TXLSE is not available
JLLN050.TXLSE
DigiKey Part Number
5666-JLLN050.TXLSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLN050.TXLSE
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 300VAC/160VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 300 VAC 160 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
160 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, cURus, UL
Mounting Type
Through Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Current Rating (Amps)
50A
Size / Dimension
0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
Voltage Rating - AC
300 VAC