HOYS 100-S/SP33-1106
HOYS 100-S/SP33-1106
DigiKey Part Number
398-HOYS100-S/SP33-1106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HOYS 100-S/SP33-1106
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Sensitivity
4.6mV/A
Mfr
Frequency
DC ~ 180kHz
Series
Linearity
±0.75%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.14V ~ 3.46V
Part Status
Active
Response Time
3µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C