TYS8040100M-10
DigiKey Part Number
240-2749-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2749-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2749-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS8040100M-10
Description
FIXED IND 10UH 3.3A 29 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 3.3 A 29mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TYS8040100M-10 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
29mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A