TYS6028680M-10
DigiKey Part Number
240-TYS6028680M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYS6028680M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYS6028680M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS6028680M-10
Description
FIXED IND 68UH 860MA 360 MOHM
Detailed Description
68 µH Shielded Inductor 860 mA 360mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
360mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
7.7MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)