MI0805L301R-00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Laird-Signal Integrity Products
In Stock: 29 821
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 377 127
Datasheet
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 60mOhm
MI0805L301R-00
DigiKey Part Number
240-2203-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2203-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MI0805L301R-00
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
DC Resistance (DCR) (Max)
60mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz