CPI0806J1R8R-10
DigiKey Part Number
CPI0806J1R8R-10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPI0806J1R8R-10
Description
FIXED IND 1.8UH 1.2A 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Multilayer Inductor 1.2 A 200mOhm 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPI0806J1R8R-10 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)