TBJE156K050LRSB0824
DigiKey Part Number
478-7564-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7564-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7564-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBJE156K050LRSB0824
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBJE156K050LRSB0824 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.162" (4.11mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
E
Tolerance
±10%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
50 V