TAJE227K006RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 509
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 7 939
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
In Stock: 496
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
TAJE227K006RNJ
DigiKey Part Number
TAJE227K006RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJE227K006RNJ
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJE227K006RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V