SR307C473KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1 296
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
TDK
Upgrade
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 383
0.047 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR307C473KARTR1
DigiKey Part Number
SR307C473KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR307C473KARTR1
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)