SR211A102FAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 672
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 444
Datasheet
1000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A102FAR
DigiKey Part Number
SR211A102FAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A102FAR
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR211A102FAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)