SR151A101JAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 23
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Similar
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 779
TDK
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR151A101JAT
DigiKey Part Number
SR151A101JAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151A101JAT
Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)