MR055A101FAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
100 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
MR055A101FAATR1
DigiKey Part Number
MR055A101FAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR055A101FAATR1
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.235" (5.97mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)