MC2520Z48.0000C19XSH
DigiKey Part Number
478-MC2520Z48.0000C19XSHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-MC2520Z48.0000C19XSHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-MC2520Z48.0000C19XSHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC2520Z48.0000C19XSH
Description
XTAL OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
Detailed Description
48 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±30ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)
8mA
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)