KGM21AR72A223KU
DigiKey Part Number
478-KGM21AR72A223KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AR72A223KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AR72A223KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21AR72A223KU
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Detailed Description
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
KGM21AR72A223KU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)