CK06BX104K
DigiKey Part Number
1010-1204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK06BX104K
Description
CAP CER 0.1UF 100V BX RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CK06BX104K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)