AU023C103KA72A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 217 635
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 5 066
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Johanson Dielectrics Inc.
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
AU023C103KA72A
DigiKey Part Number
AU023C103KA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU023C103KA72A
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU023C103KA72A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)