18125C225MAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 1 363
Datasheet
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Ceramic 1812
18125C225MAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM43FR71H225MVTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
18125C225MAT2A
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
18125C225MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.087" (2.21mm)