1206GC102KAT3A
DigiKey Part Number
478-1206GC102KAT3ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-1206GC102KAT3ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-1206GC102KAT3ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206GC102KAT3A
Description
CAP CER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206GC102KAT3A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)