08053C104JAJ4A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 16 103
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
YAGEO
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
KEMET
0.1 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08053C104JAJ4A
DigiKey Part Number
08053C104JAJ4A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08053C104JAJ4A
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08053C104JAJ4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)