2720YA500222KJTSYX
DigiKey Part Number
1608-2720YA500222KJTSYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-2720YA500222KJTSYXCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2720YA500222KJTSYXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2720YA500222KJTSYX
Description
2720 SAFETY 500VAC X1/Y2 TUV CER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R (2R1) Nonstandard SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Nonstandard SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.270" L x 0.200" W (6.86mm x 5.08mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.146" (3.70mm)