1812Y2K00102KNT
DigiKey Part Number
1608-1449-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1449-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1449-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812Y2K00102KNT
Description
CAP CER 1000PF 2KV X8R 1812
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X8R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812Y2K00102KNT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)